Ako lacno a zdravo navariť?

Zdravé stravovanie môže byť aj lacné. Vôbec nie je potrebné minúť veľa peňazí. Úplne stačí úsporne nakupovať a osvojiť si pravidlá pri výbere potravín.

Najskôr si skontrolujte zásoby v chladničke a špajzy. Možno zistíte, že nakupujete nepotrebné potraviny.  Sú vaše zásoby sušienky, cukríky, oplátkové tyčinky, salámy a podobne?  Ak by ste ich nemali, nič sa vám nestane. Práve naopak, vaše telo ale i duša, budú  na tom lepšie a ešte aj ušetríte kvalitné a zdravé potraviny.

Skúste vymeniť údeniny za kvalitnú šunku a namiesto konzumácie každý deň, či každý druhý, úplne postačí  raz do týždňa. Nezdravé sušienky a sladkosti nahraďte  čokoládou  s vysokým podielom kakaa. Namiesto čipsov a tyčiniek môžete chrúmať napríklad orechy.

Zabudnite na polotovary. Je to obrovská chyba, polotovary stoja veľa peňazí a nie sú príliš zdravé.  Rôzne instantné výrobky,  hotové omáčky, či hotové  chladené jedlá nakupujte iba ak je to nevyhnutné.  Radšej si navarte zo základných potravín, z vajec, strukovín, syrov, mäsa, cestovín, či ryže a samozrejme zeleniny a ovocia.  Príprava síce zaberie o niečo viac času, existuje je mnoho expresných receptov, vďaka  ktorým navaríte do 20 minút.

​            Ak jedlo uvaríte doma výrazne ušetríte a pokrm je výživnejší  i kvalitnejší a hlavne máte prehľad, čo ste do jedla dali. Okrem  úspory  peňazí jete o mnoho zdravšie a výživnejšie.

Ušetriť môžete aj nákupom sezónnych potravín,  sú lacnejšie a aj zdravšie. V lete nekupujte citrusové plody, v zime zase paradajky. Vyberajte si sezónne ovocie a zeleninu, nakupujte na trhovisku, či priamo od pestovateľov.

Pečenú zmes müsli môžete vymeniť  za svoj vlastný mix z vločiek, sušeného ovocia  i orechov. Bude to lacnejšie aj zdravšie. Kupovaný sladký tvaroh s príchuťou obsahuje veľa cukru, farbív, či škrobu aj želatíny,  radšej rozmixujte ovocie a zmiešajte ho s tvarohom.

Kúpiť si slaninu alebo šunku, či syr už nakrájanú je drahé. Ak kúpite v celku a nakrájate si ju doma bude to lacnejšie.

V obchodoch môžete kúpiť bylinky v kvetináči, lacnejšie bude ak si ich vypestujete sami za pár centov a naviac úroda bude stále dorastať.