Vlastné bývanie je mladých ľudí často nedostupné. Je to splnenie ťažko dosiahnuteľného sna. Ceny bytov či domov sú veľmi vysoké a nemôže si ich dovoliť každý pracujúci. Aké možnosti majú ľudia, ktorí na drahé bývanie nemajú?
Ak chcete investovať do nehnuteľnosti a bývať vo vlastnom, riešením môže byť kúpa nehnuteľnosti v menej atraktívnych lokalitách. Ak chcete ušetriť, tak na atraktívnu oblasť v musíte zabudnúť, môžete si vybrať nehnuteľnosť aj v oblasti na okraji obce za nižšiu sumu.
Lacné sú aj byty, či domy, v ktorých sa stala v minulosti stala tragédia. Ak má byt zlú minulosť, napríklad sa tu odohrali tragické udalosti, alebo v nich žili kriminálnici a sú v menších mestách cena býva nižšia, lebo o takéto nehnuteľnosti nemá nikto záujem.
Lacnejšie bývanie možno nájsť v lokalitách s najvyššou nezamestnanosťou a za prácou by bolo potrebné dochádzať, alebo pracovať z domu.
Pozemok s domom, ktorý postihol požiar či povodeň, sa častokrát nedajú predať ani ako samotný pozemok. Likvidácia starej stavby je veľmi nákladná. Lacno sa kúpiť rozostavaný rodinný dom, ktorý môže mať problém s kolaudáciou a je potrebná trpezlivosť. Za nižšiu cenu sa dajú kúpiť domy, ktoré nemajú právne doriešenú prístupovú komunikáciu.
Nie len peniaze, ale i kopec čas ušetríte aj kúpou bytu, ktorý už je zrekonštruovaný. Väčšinou totiž rekonštrukcia zaberie omnoho viac času a stojí viac peňazí, ako pôvodne plánuje.
Ak plánujete kúpu domu a chceli by ste ušetriť, možno by ste si mohli zájsť na obhliadku aj do chatových a záhradkárskych oblastí a vybrať si nehnuteľnosť, ktorá sa obývať počas celé roka. Cena môže byť výrazne nižšia.
Je dôležité ešte pred kúpou bytu, či domu zvážiť svoje možnosti a dobre si spočítať, čo presne chceme a čo ešte budeme musieť v zakúpenej nehnuteľnosti rekonštruovať, aby ste potom vás nič nezaskočilo a neprekvapilo.