Ako lacno cestovať?

Cestovať sa dá aj za málo peňazí. Vyhýbajte sa drahým destináciám. Pri balení kufrov sa zamyslite, čo všetko potrebujete, či je naozaj to všetko nachystané oblečenie na cestu potrebné. Vďaka ľahšej a menšej batožine ušetríte nie malé peniaze.

Obstarajte si knižného turistického sprievodcu, nájdete tam rady ako ušetriť v danej destinácii.  Cestopis alebo turistický sprievodca uvádza  všetky potrebné aj podstatné informácie.  Nájdete v nich referencie na kvalitné reštaurácie, lacné obchody, či  taxi.

Vezmite si notebook, môžete cez internet nájsť potrebné informácie, napísať blog, či upraviť fotky. Pripojenie na wifi nájdete skoro všade zadarmo.  Kúpte si miestnu SIM kartu na telefonovanie, ušetríte nemalú položku.

Určite nezabudnite  na cestovné poistenie, ktoré bude primerané, nikdy neviete čo sa vám môže pri cestovaní stať a kedy bude potrebovať po prípadnom zranení rýchly a bezpečný prevoz domov. Nepite miestnu vodu z vodovodu, nezabudnite si vziať lieky, predídete tak prípadným ochoreniam a ušetríte za lekára.

Pri výberoch z bankomatu v zahraničí používajte debetnú kartu na rozdiel od kreditnej, vás to bude stáť o veľa menej. Vyhliadnite si lacné letenky, informácie o výhodných letenkách nájdete na rôznych cestovateľských weboch, či v skupinách na sociálnych sieťach. Zarezervuje si letenky mimo sezónu u menších lokálnych prepravcov.

Preprava vlakom, či autobusom dlho trvá, no je lacnejšia ako vnútroštátne lety, po ceste sa aj vyspíte sa ušetríte za ubytovanie. Odvážnejší môžu skúsiť aj stopovanie. Nejedzte v reštauráciách, naobedujte sa v miestnych pouličných bistrá. Najlacnejšie bude ak si jedlo nakúpite  v potravinách.

Nekupujte žiadne suveníry, ďalšiu magnetku na chladničku, či vázičku na poličku určite nepotrebuje. Ako spomienku budete mať fotografie. Ako turista si pri nákupoch zjednávajte a dohadujte sa na cene.  

Používajte CouchSurfing.org je to sieť ľudí, ktorí ponúkajú ubytovanie vo svojom dom, alebo byte zadarmo, okrem toho, že si nájdete nových priateľov ešte aj usporíte.