Ako nakúpiť doplnky stravy, aby sme ušetrili?

Vitamíny, minerály a doplnky stravy nie sú pre človeka nevyhnutné k životu.

V drogérii, lekárni, v niektorých potravinách, no hlavne v e-shopoch môžete nájsť mnohé vitamíny aj doplnky výživy. Ponuka je nekonečná a nie všetky produkty sú cenovo dostupné.  Láka najmä reklama, obal, či odporúčanie známych.

Dôležitý je rozumný výber produktu a pozornosť je potrebné venovať aj výrobcom. Doplnky stravy neslúžia ako jej náhrada. Napríklad, ak teda jete iba málo zeleniny, ovocia, či vlákniny nekupujte doplnky iba v snahe to konzumáciou doplnkov stravy napraviť. Užívanie doplnkov stravy bez zmeny návykov nemá vôbec žiadnej význam.

 Ľudia, ktorí by mohli konzumovať doplnky stravy ako vitamíny či minerály sú predovšetkým aktívni športovci, či osoby s fyzicky náročným povolaním a majú zvýšenú potrebu všetkých živín. Doplnky stravy môžu pomôcť ľuďom s nevhodnými stravovacími návykmi, napríklad pri  jednostrannej strave a môžu pomôcť aj chorým ľudom, ktorí užívajú veľa liekov brániacich vstrebávaniu živín z potravy, či majú iné vedľajšie účinky. Niektoré vitamíny však môžu znižovať účinok liekov a liečby, poradiť sa je preto potrebné s lekárom.

Doplnky stravy pomáhajú aj po prekonaní choroby a užívaní liekov, napríklad antibiotík. Pomôcť môžu aj dôchodcom, keďže vekom vstrebávanie živiny klesá.

Vhodné sú aj pre osoby, ktoré trpia potravinovými a inými intoleranciami.

Pri výbere doplnkov stravy si všímajte zloženie, či obsahujú konzervanti, farbivá, sladidlá, lepok, mlieko a podobne. Ak máte nejakú alergiu, zbytočne by ste vyhodili peniaze. Vegetariáni by si mali vybrať také, ktoré neobsahujú kravskú želatínu.

Dávajte pozor aj na obsah účinnej látky v jednej dávke. Sumy sú totiž odlišné a menšie balenie môže byť drahšie ako to väčšie. Niektoré doplnky majú dennú dávku napríklad v troch tabletkách, iné iba v jednej. Všetko sa premietne v cene za balenie.

Takže, pozor na  pomer cena a obsah účinnej látky v jednej dávke.  Napríklad, doplnok s obsahom 50 tabletiek sa dá kúpiť za päť eur, no na to, aby ste prijali dennú odporúčanú dávku, je potrebné užiť päť tabliet, balenie tak vydrží iba  10 dní.

Kombinácie vitamínov a minerálov v jednom produkte, na prvý pohľad to znie výhodne, no treba sledovať množstvo účinnej látky. Možno bude napokon výhodnejšie kúpiť dva samostatné produkty.

Určite  neprekračujte odporúčanú  dennú dávku, produkt vám vydrží dlhšie a vaše zdravie nebude ohrozené. Vyhnete sa zbytočným nákupom, míňaním veľa peňazí na to, čo nepotrebujete. Pred nákup si dobre premyslite z akého dôvodu výživové doplnky vlastne nakupujete.